Kokain
Fogyasztásának módjai: Por alakban szippantva, esetleg intravénásan, crack esetében cigarettába sodorva fogyasztják.
A kokain a kokacserje (Erythroxylon Coca) leveléből készül. A növény Dél-Amerikából származik, ahol az indiánok nagy becsben tartották. Főként vallási ceremóniákon és nagyobb események tiszteletére fogyasztották. A gyarmatosítás után stimulálószerként használták a spanyolok, mivel az indiánok enélkül nem akartak dolgozni. A spanyolok útján került Európába a XVII. században.
A kokalevél hatóanyagát 1859-ben izolálták. A vegyületnek helyi érzéstelenítő hatása van, a gyógyászatban napjainkban is használják. A XIX. században rendkívüli népszerűségre tett szert, sok politikus és híresség nyíltan a kokainisták körébe tartozott (Artur Conan Doyle, Alexandre Dumas, Jules Verne, Sigmund Freud). John Pemberton 1886-ban elkészítette Coco-Cola nevu italt, ami coffeint és cocaint tartalmazott. 1903-ban azonban kivonták az alapanyagok közül a kokaint, mivel rájöttek arra, hogy függőséget okoz. Késobb Coca-Cola néven vált világhírűvé ez az üdítoital. A századforduló körül ismerték fel azt is, hogy a kokain erős testi és lelki zavarokat okoz. A 60-as 70-es évekig másodrendű drognak számított, mivel a heroin volt a drogkereskedők legfőbb árucikke. 1970-tol azonban széles körben elterjedt és a 80-as években rendkívül népszerű volt. Népszerűségét még ma is tartja, mivel az egyik legnépszerűbb kábítószer az Egyesült Államokban. Az amerikai társadalom szinte minden rétegében találunk kokainistákat, még a felső tízezerben is sokan hódolnak ennek a kábítószernek. Számos zenész, híresség és üzletember a kokain rabja. A növény levele 1% hatóanyagot tartalmaz (kokain-hydroclorid). Mivel gyorsan kiszárad a levél, így a kokainlaboratóriumok az őserdő mélyén, közvetlenül a termelés helyszíne környékén helyezkednek el.
Hatásai: A kokain fehér por alakjában kerül a feketepiacra. A kokain nem szívható pipában, mivel a hatóanyag rendkívül illékony. A szert orron keresztül juttatják a vérbe. Egy kb. 10 cm hosszú szívószállal (vagy papírcsővel) szívják fel a csíkban elhelyezett port. Rendszerint üveg- vagy tükörlapról szívják fel, mivel így egy szem sem vész kárba.
A kokain hatása maximum 1 órán át tart, és élénkítő, stimuláló hatást vált ki az agyban. Eleinte fokozottan jó közérzetet okoz a kokain szedése, növeli a teljesítőképességet, oldja a gátlásokat, csökkenti a fáradtságot. Nyugtalanság, álmatlanság, türelmetlenség, hányinger, fejfájás és szapora szívdobogás kíséri, sőt még szívrohamot is okozhat. Tartós hatásai vannak az idegrendszerre valamint légzésszervi zavarokat is okoz. ŰŰKristályos formáját "crack"-nek nevezik.
|